Co jest ważne w pracy korektora tekstu?

Chcesz zostać korektorem tekstów lub wykonywać transkrypcje i zastanawiasz się, czy masz odpowiednie predyspozycje? Szukasz informacji na ten temat? Koniecznie przeczytaj ten artykuł, skorzystaj z naszych wskazówek i przekonaj się, czy to zajęcie dla Ciebie!

Tylko dla pasjonatów

Rzadko sięgasz po książkę, a na lekcjach języka polskiego zdarzało Ci się drzemać? Może Ci być trudno zostać dobrym korektorem! W tej pracy najważniejsza jest bowiem pasja, czyli zamiłowanie do słowa pisanego. Jeśli Twoim hobby jest czytanie, zawsze masz pod ręką jakąś lekturę i nie wzdrygasz się na widok opasłych tomów, to może być idealna praca dla Ciebie! Weź jednak pod uwagę, że same chęci nie wystarczą – najważniejsza bowiem jest wiedza i znajomość zasad pisowni.

Deklinacje i koniugacje

Wiele osób, posługując się językiem polskim, pisze i mówi po prostu tak, jak im się wydaje, bez zagłębiania się w ortografię i gramatykę. Korektor nie może sobie na to pozwolić. Jeżeli więc poznawanie reguł językowych jest dla Ciebie nudne i niezrozumiałe, to poprawianie tekstów szybko stanie się dla Ciebie męczarnią. Sprawdzane publikacje czyta się zawsze minimum dwa razy. W trakcie pracy często sięga się po słowniki. Zastanów się więc, czy jesteś gotowy nie tylko na przyswojenie konkretnej wiedzy, ale też na dokształcanie i wielogodzinne czytanie każdego dnia.

Nieustanny rozwój

Wydaje Ci się, że jesteś specjalistą od języka polskiego, bo ciągle pochłaniasz fascynujące lektury i znasz podstawy pisowni? Jeśli naprawdę planujesz zostać korektorem, wybierz się na odpowiednie studia lub kurs. Dokument potwierdzający Twoje umiejętności na pewno przyda się przy zatrudnieniu, a Ty, dokształcając się, nie tylko zyskasz stosowną wiedzę, ale też przekonasz się, na czym to zajęcie tak naprawdę polega. Pamiętaj, że w tym zawodzie uczysz się przez całe życie i jako korektor zawsze stawiasz na rozwój. Tego typu praca wpisuje się więc w koncepcję określaną jako lifelong learning, która jest jednym z fundamentów pracy w WEimpact.Ai. Lifelong learning, czyli tzw. kształcenie ustawiczne, opiera się na ciągłym poszerzaniu horyzontów, rozwoju i nauce, dzięki czemu w pełni możemy korzystać z tego, co oferuje nam świat.

Od teorii do praktyki

Same chęci i znajomość języka polskiego nie wystarczą. Konieczna jest też praktyka, dlatego warto przez pewien czas poprawiać teksty pod czyimś czujnym okiem. W ten sposób otrzymasz konkretny feedback i dowiesz się, nad czym jeszcze musisz popracować! Na początku postaraj się więc o staż lub taką posadę, w ramach której można skorzystać z pomocy kogoś bardziej doświadczonego. Żadne szkolenie nie da Ci tego, co własnoręcznie poprawiane teksty. Im jest ich więcej, tym lepiej! Dopiero uzyskane doświadczenie pozwoli Ci w pełni poznać warsztat i zostać dobrym korektorem.

Cierpliwość i sumienność

W zawodzie korektora nie bez znaczenia są też cechy charakteru. Jeżeli jesteś niecierpliwym wiercipiętą, to długie godziny spędzone przy biurku mogą być dla Ciebie prawdziwą karą. Zastanów się, czy jesteś w stanie przez dłuższy czas siedzieć przed monitorem i sumiennie pracować. Profesjonalny korektor powinien być:

  • rzetelny,
  • staranny,
  • skrupulatny.

Czy posiadasz te zalety? Istotne jest również, by był dobrze zorganizowany i nie rzucał słów na wiatr – korektę należy oddawać zawsze w ustalonym z klientem terminie.

Doskonały wzrok

Poprawianie tekstów wymaga nie tylko doskonałej kondycji psychicznej. Żeby sprawdzić się w tej pracy, trzeba mieć też świetny wzrok. Codzienne wyszukiwanie błędów w plikach tekstowych obciąża oczy – muszą być w doskonałej formie. Jeśli więc wiesz, że masz problem z długim wpatrywaniem się w monitor, lepiej wybierz inny zawód.

Prawdziwa przyjemność

Najważniejsze jednak jest to, żeby praca korektora dawała Ci radość i satysfakcję. Tylko wtedy nie będzie uciążliwym obowiązkiem. Rozważ więc wszystkie poruszone przez nas kwestie i wybierz taki zawód, który będziesz wykonywać z przyjemnością.

Chcesz zostać korektorem w naszym zespole? Napisz do Anety!

Formularz kontaktowy

    This site is protected by reCAPTCHA and the Google
    Privacy Policy and
    Terms of Service apply.