Jak zrobić dobre znaczniki czasowe do napisów?

Publikując filmy na portalach społecznościowych czy serwisach wideo, jak YouTube, czy Vimeo warto dodać napisy do filmów. Napisy muszą być dobrze zrobione i zsynchronizowane z nagraniem.

Zastanawiasz się, jak dobrze zrobić znaczniki czasowe (timestamps) do napisów? Szukasz informacji w tym zakresie? Przeczytaj, jakie są zasady i standardy tworzenia napisów!

Co to są znaczniki czasowe (timestapms)?

Przede wszystkim należy zwrócić uwagę, by napisy nie pojawiały się ani za wcześnie,  ani za późno. Trzeba je odpowiednio dostosować do wypowiadanych treści i dźwięków w filmie. Należy przy tym wykazać się cierpliwością i starannością. Odpowiednio dopasowane kody czasowe napisów dają komfort oglądania i ułatwiają odbiór prezentowanych w nagraniu treści.

Znaczniki czasowe w napisach to zakodowane momenty wejścia i wyjścia poszczególnych sekcji napisów. W formacie SRT kody zapisywane są w następujący sposób:

1
00:00:00,000 –> 00:00:01,065
Dzień dobry, Aniu!

2
00:00:01,165 –> 00:00:02,285
Cześć, Piotrze!

Taki zapis gwarantuje, że napisy będą prawidłowo wyświetlane. Czas zakończenia pierwszej wypowiedzi musi zakończyć się najpóźniej w momencie rozpoczynania się kolejnej kwestii.

Jakie jest najlepsze tempo wyświetlania napisów?

Przygotowując napisy pamiętaj o szybkości, z jaką czyta większość widzów. Netflix w napisach do publikowanych filmów stosuje zasadę 17 znaków na sekundę, a dla dzieci – 13 znaków na sekundę (CPS – Character per Second).

Standard napisów BBC przyjmuje, że człowiek jest w stanie przeczytać 140-180 słów na minutę. Oczywiście, można pozwolić sobie na pewne wahania, tj. 15-20 znaków na sekundę, gdyż nie jest możliwym utrzymanie stałego CPS, gdyż zależny jest od tempa wypowiedzi osób mówiących w nagraniu.

Tempo CPS jest kluczowe dla wysokiej jakości napisów. Ułatw swoim widzom oglądanie filmu dbając o CPS, a Twoi widzowie będą Ci wdzięczni.

Ułożenie ma znaczenie

W robieniu napisów do filmów bardzo istotny jest układ wersów. Czasami można się spotkać z jednym wersem, czasem dwoma, a nawet trzema wersami wyświetlanymi w nagraniu. Które rozwiązanie jest najlepsze?

Najczęściej stosowany jest układ jedno- i dwuwersowy w nagraniach wideo po to, aby widzom było łatwo odczytać treść oraz nie przesłonić zbyt dużej części obrazu. I tutaj dobrą praktyką jest dbanie o to, aby górny wers był krótszy od dolnego, co również pomaga w ograniczeniu przesłaniania wyświetlanego obrazu przez napisy.

Zastosuj te zasady i tym samym rób jednolite, dobrze prezentujące się napisy do wideo. 

Dzielenie zdań

Tworząc napisy, zwróć uwagę na budowę zdań i to, w jaki sposób są ułożone w wersach. Nie urywaj ich, ale też nie rób zbyt długich segmentów, które na ekranach wielu urządzeń po prostu mogą się źle wyświetlać przesłaniając znaczącą część obrazu. Wersy powinny mieć maksymalnie 40-42 znaki ze spacjami, aby na różnych urządzeniach treść była wyświetlana identycznie.

Dzieląc zdania rób to tak, aby dobrze się je czytało, czyli zgodnie z podziałem na zdania podrzędne i współrzędne. Ze względów estetycznych nie zostawiaj na końcu wersów spójników, przyimków ani wyrazów jednosylabowych.

Dopasowane do konkretnych kanałów

Napisy tworzone w formacie .srt są bardzo uniwersalne i możliwości ich wykorzystania jest wiele. Bez problemu można je dodawać na do filmów, np. na Facebooku, YouTube, czy Vimeo. Jeżeli szukasz informacji, jak dodawać napisy na różne serwisy skorzystaj z poradników. Znajdziesz w nich takie informacje jak, w jaki sposób dodać nagranie wideo na poszczególne kanały, a także wskazówki dotyczące napisów.

Poradniki Facebook

Poradniki YouTube

Poradniki Vimeo

Poradniki LinkedIn

Poradniki Instagram

Po pierwsze - nie szkodzić

Ta maksyma odnosi się nie tylko do leczenia, ale też do napisów, ponieważ źle zrobione mogą negatywnie wpłynąć na odbiór całego filmu czy nagrania. Zatem jeżeli nie masz możliwości, aby wykonać napisy i dostosować znaczniki czasowe, lepiej nie rób tego wcale. Utworzone niezgodnie ze standardami nie pozwolą skupić się na obrazie i tym samym zapoznać się z materiałem, a tylko wywołają niechęć i zmieszanie oglądających.

Pamiętaj, że staranne wykonanie napisów i ustawienie kodów czasowych może być bardzo czasochłonne, zwłaszcza jeśli nigdy wcześniej się tym nie zajmowałeś, więc jeśli nie chcesz tracić czasu na samodzielne ich przygotowanie i zależy Ci na gotowym produkcie – po prostu do nas napisz i skorzystaj z naszej pomocy!

Dopasujemy napisy do Twoich potrzeb i oczekiwań.

Doskonała jakość to klucz do sukcesu

Przygotowanie napisów do wideo to żmudne i czasochłonne zajęcie, które wymaga wiele cierpliwości oraz znajomości podstawowych zasad tworzenia napisów. Jeżeli czujesz, że sprostasz i masz dużo czasu, który możesz poświęcić na zrobienie sobie napisów do wideo. W takiej sytuacji jak najbardziej polecam trzymanie się wyżej wymienionych zasad, a na pewno Twoje napisy będą świetne i zostaną dostrzeżone. 

Jeżeli jednak cenisz sobie czas, którego w obecnej rzeczywistości wciąż nam brakuje przekaż sprawę w nasze ręce. Posiadamy odpowiednie narzędzia i mamy duże doświadczenie, dlatego robienie napisów to dla nas prawdziwa przyjemność.

Potrzebujesz napisy na szybko? Nie ma sprawy! Dostarczamy napisy nawet tego samego dnia, więc krótkie terminy i dobra jakoś to nie problem. Wypróbuj i przekonaj się, jak wiele zyskujesz:

  • czas, który możesz przeznaczyć na coś innego,
  • profesjonalnie wykonane napisy,
  • nowych widzów i odbiorców, którzy chętniej obejrzą nagrania z napisami,
  • większe zasięgi,
  • lepsze pozycjonowanie SEO.

Przechowujesz swoje pliki w chmurze, czy na dysku? Możesz wybrać sposób, w jaki przekażesz nam plik. Niue musisz go wysyłać, wystarczy przesłać link do nagrania, a my zajmiemy się nim dla Ciebie. 


Jak przesłać pliki do NapisyDoWideo.PL?


Przekazując nam wykonanie transkrypcji i napisów, masz pewność, że zwrócimy uwagę nie tylko na znaczniki czasowe, ale też zadbamy o poprawną polszczyznę. Dzięki temu otrzymasz produkt gotowy do publikacji w social mediach.